You are currently viewing Σεμινάριο : 25/11/2015. Dr Αθανάσιος Γιαννακόπουλος

Σεμινάριο : 25/11/2015. Dr Αθανάσιος Γιαννακόπουλος

• Post author:
  • Post category:Events

ΤΕΤΑΡΤΗ 25/11/2015 17.00–18.00 :
Δρ. AΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΌΠΟΥΛΟΣ, Καθηγητής Τμήμα Στατιστικής, ΟΠΑ.

Τίτλος: « Χωρικά εκτεταμένα υποδείγματα στην οικονομική της διαχείρισης των φυσικών πόρων»

ΠΕΡΙΛΗΨΗ: Στην ομιλία αυτή θα επικεντρώσουμε στην κατασκευή υποδειγμάτων που μπορεί να περιγράψουν την χώρο-χρονική εξέλιξη των φυσικών πόρων και στο πως αυτά μπορεί να χρησιμοποιηθούν για την χάραξη της βέλτιστης πολιτικής διαχείρισης, με την βοήθεια σύγχρονων εξελίξεων στην θεωρία του βέλτιστου ελέγχου (στοχαστικών) εξισώσεων με μερικές παραγώγους. Θα τονιστεί ο ρόλος της αβεβαιότητας κατά Knight στην χάραξη βέλτιστων πολιτικών. Η ομιλία θα βασιστεί στο άρθρο Optimal Control in Space and Time and the Management of Environmental Resources”, (W. Brock, A. Xepapadeas and A. Yannacopoulos), (2014), Annual Review of Resource Economics, Vol. 6, 33-68. (επίσης διαθέσιμο ως DEOS Working Papers 1402, Athens University of Economics and Business. http://wpa.deos.aueb.gr/docs/Optimal.Control.in.Space.and.Time.pdf.pdf).

AΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΌΠΟΥΛΟΣ – ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ:

O AθανάσιοςΓιαννακόπουλος είναι Καθηγητής Εφαρμοσμένης Στοχαστικής Ανάλυσης στο Τμήμα Στατιστικής του ΟΠΑ. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στην Στοχαστική Ανάλυση και Μοντελοποίηση με εφαρμογές στα Οικονομικά και τις Σύγχρονες Τεχνολογίες, και πιο συγκεκριμένα στις περιοχές των στοχαστικών εξισώσεων με μερικές παραγώγους και την θεωρία στοχαστικού ελέγχου και τις εφαρμογές τους στα οικονομικά και στην μελέτη σύνθετων υλικών. Πριν την ανάληψη καθηκόντων στο ΟΠΑ έχει υπηρετήσει στa Πανεπιστήμια Αιγαίου, Birmingham, Warwick και Le